Zapraszamy na studia w Prawosławnym Seminarium Duchownym

Zapraszamy na studia w Prawosławnym Seminarium Duchownym

Święty Efrem Syryjczyk w swojej pochwale kapłaństwa określa je jako: „pełną blasku tarczę, niezachwianą wieżę, mur nie do zburzenia, budowlę mocną, wznoszącą się z ziemi aż do nieba”. Dobrze wykształcone kadry pasterskie to podwalina Kościoła i jeden z najważniejszych filarów podtrzymujących jego nieprzerwane od dwóch tysięcy lat funkcjonowanie. Kto jednak decyduje się na oddanie swojego życia na służbę Cerkwi, musi liczyć się z wieloma wyrzeczeniami, a także otworzyć swoje serce na nieustanny rozwój duchowy i intelektualny.

Najbardziej odpowiednim miejscem na nieustanny rozwój duchowy i intelektualny jest właśnie Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie, które od kilkudziesięciu lat przygotowuje do pracy na rzecz prawosławnej społeczności. Nauka w Seminarium to podróż do tajemniczego świata myśli bizantyjskiej, niekończące się dyskusje o rozwoju dogmatu, odkrywanie sekretów Tradycji Świętej, możliwość aktywnego i głęboko duchowego przeżywania nabożeństw, a także nieustanna praca nad samym sobą w duchu chrześcijańskich ideałów. To właśnie w tym miejscu poznasz ważność harmonii pomiędzy teologią apofatyczną i katafatyczną, zrozumiesz, z czego wynika różnica w sprawowaniu nabożeństw różnych okresów roku liturgicznego, dowiesz się, dlaczego popularne apokryfy nie zostały włączone w kanon Pisma Świętego, poznasz ortodoksyjne podejście do problemów współczesnego świata, a także odkryjesz przed sobą bogactwo prawosławnej duchowości.

Podjęcie nauki w Prawosławnym Seminarium Duchownym to poważny i odpowiedzialny krok w kierunku dojrzałości i szansa na utwierdzenie się w swoim powołaniu. Wieloletnie doświadczenie pokazuje, że nikt nie trafia tu przez przypadek. W każdym człowieku drzemie potencjał, który jest tu rozwijany pod okiem wykształconej kadry pedagogicznej. Nie należy lekceważyć intuicji – czasem w najprostszych znakach ukrytych w meandrach życia codziennego sam Bóg podpowiada nam, którą drogę powinniśmy obrać. Człowiek, do którego jak bumerang powraca myśl o służbie Cerkwi, nie powinien lekceważyć w sobie tego głosu – być może to drogowskaz do utęsknionego domu i wskazówka, do jakiego celu mamy on zmierzać. Dlatego już teraz warto pochylić się nad niezwykle szeroką ofertą edukacyjną tej uczelni (zobacz: Studia) i zapoznać się z wymaganiami rekrutacyjnymi na kolejny rok akademicki (zobacz: Rekrutacja).

Lektor R. Szwedowski
Alumn III roku