Pierwszy tydzień Wielkiego Postu

Pierwszy tydzień Wielkiego Postu

Pierwszy tydzień świętego okresu Wielkiego Postu w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie upłynął w atmosferze głębokiej modlitwy. Każdego poranka i wieczorem sprawowane były wielkopostne nabożeństwa. W dni powszednie odprawiano jutrznie, godziny kanoniczne oraz wieczernię z obszernymi czytaniami zaczerpniętymi ze Starego Testamentu. Ponadto w środę i piątek odprawione zostały Liturgie Uprzednio Uświęconych Darów. Wszystkie poranne nabożeństwa wieńczyły, charakterystyczne dla tego okresu, litije za zmarłych.

Wyjątkowymi nabożeństwami przez pierwsze cztery dni Wielkiego Postu były wielkie powieczerza z czytaniem pokajannego kanonu św. Andrzeja z Krety. Wierni mieli możliwość wysłuchania arcydzieła hymnografii bizantyńskiej dotyczącego kajającej się duszy wołającej o miłosierdzie Boga wobec jej gorzkiej niedoli. W ostatni dzień czytania kanonu, rektor seminarium ks. Jerzy Tofiluk wygłosił kazanie. W głównej mierze skupił się w nim na zagadnieniach i refleksjach jakie niesie za sobą owe dzieło. Dodał również, że człowiek powinien przede wszystkim starać się, aby pielęgnować to, co osiągnęliśmy w pierwszym tygodniu, albowiem „ […] owoce tego co zasiejemy teraz będziemy zbierali w Wielkim Tygodniu, zaś uwieńczeniem tego trudu będzie radość paschalnej nocy”.

W przeddzień liturgicznego wspomnienia św. Teodora Tyrona w kaplicy seminaryjnej odbyło się nabożeństwo poranne wraz z Liturgią Uprzednio Uświęconych Darów. Zgodnie z tradycją, poświęcono koliwo, które poprzedziło czytanie kanonu ku czci świętego męczennika. Jeszcze tego samego dnia podczas sobotniej seminarzyści i obecni wierni przystąpili do sakramentu spowiedzi, by następnego dnia przystąpić do Świętej Eucharystii.

Boską Liturgię w ostatni dzień pierwszego tygodnia Świętej Czterdziesiątnicy przewodniczył ks. Jerzy Tofiluk, a asystowali mu ks. Piotr Rajecki, ks. Tomasz Stempa oraz ks. Adam Magruk. Kończąc nabożeństwo ksiądz Rektor zwrócił się do zebranych uczestników. W swojej mowie podziękował księdzu Piotrowi Rajeckiem z parafii św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli za przybycie i pozdrowił wszystkich, którzy przystąpili do Świętych Tajemnic.

Tekst: Łukasz Kozłowski
Zdjęcia: Dawid Sulima