Zakończenie roku akademickiego dla absolwentów 2025

Zakończenie roku akademickiego dla absolwentów 2025

Pierwsza niedziela po Pięćdziesiątnicy, 15 czerwca 2025 r., była jednocześnie dniem kończącym rok akademicki dla tegorocznych absolwentów Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Po przejściu sesji egzaminacyjnej, zweryfikowaniu wiedzy studentów III roku i obronie prac licencjackich, przyszedł czas pożegnania.

Po Świętej Liturgii ks. rektor Jerzy Tofiluk zwrócił się do absolwentów z pouczeniem, by w przyszłej posłudze wyznawali i miłowali Chrystusa z całego serca, nie zwracając uwagi na przeciwności i cierpienia, które Bóg dopuści. Życzył, aby dzięki oddanej służbie i modlitwie wiernych za nas, nasze imiona znalazły się w Księdze Życia.

W imieniu absolwentów, lektor Maksymilian Pażucha zwrócił się słowami podziękowania dla ks. rektora oraz całej kadry dydaktycznej. Podkreślił, że Seminarium, które było ich domem przez trzy lata, to nie tylko szkoła z internatem, a miejsce niezwykłe, gdzie na pierwszym planie są nabożeństwa, którymi się przesiąka. Nauczyli się, że teologia to coś więcej niż czysta teoria – to po prostu życie. Na koniec podziękował ks. rektorowi za naukę szczególnego podejścia do wiary i teologii, w którym ważny jest zdrowy rozsądek, co pomogło im nie pogubić się w wielu sprawach.

Podczas uroczystego absolutorium odbyło się wręczenie dyplomów. Rektor ks. Jerzy Tofiluk pogratulował absolwentom wyników i życzył dalszego rozwoju oraz pamięci o swojej uczelni. Alumni oprócz dyplomów otrzymali w darze egzemplarze Biblii Warszawskiej.

Uroczystości zakończył wspólny posiłek, podczas którego zebrani podzielili się wieloma miłymi wspomnieniami i przemyśleniami dotyczącymi nauki w Seminarium. Nie obyło się bez wzruszeń – to wyraz głębokiego przywiązania do tego miejsca i osób z nim związanych. Choć absolwenci spędzili tu trzy lata, ten wyjątkowy budynek przy ul. Paryskiej na zawsze pozostanie ich domem. Zdobyte tu doświadczenie i wspomnienia będą im ciągle towarzyszyły. Teraz przed nimi całe życie, pełne wyzwań i trudnych wyborów, lecz mając Chrystusa w swoich sercach „włos im z głowy nie zginie” (Łk 21,18).

lektor M. Pażucha, T. Wasiluk

Zdjęcia: Tomasz Wasiluk