Święto Wprowadzenia do świątyni Najświętszej Bogurodzicy w PSD – 2024

Święto Wprowadzenia do świątyni Najświętszej Bogurodzicy w PSD – 2024

Święto Wprowadzenia Najświętszej Bogurodzicy do świątyni należy dwunastu wielkich świąt Cerkwi prawosławnej. Wyjątkowo uroczyście obchodzi się je w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie, w którym kaplica jest pod wezwaniem tego święta.

Zgodnie z wieloletnią tradycją mają miejsce wówczas chirotesje lektorskie alumnów seminarium. W tym roku z rąk zwierzchnika Kościoła – Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski – święcenia odebrało dziesięciu nowych lektorów. Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Grzegorz, Arcybiskup Bielski, zaś nabożeństwu całonocnego czuwania w przededniu święta Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Warsonofiusz, Biskup Siemiatycki.

Świąteczną homilię wygłosił alumn III roku – lektor Maksymilian Pażucha. Kaznodzieja zwrócił uwagę na podobieństwo osoby Bogurodzicy do samego Chrystusa oraz jej udział w zbawieniu przez Niego rodzaju ludzkiego. Nie byłoby ono bowiem możliwe bez wcielenia się Syna Bożego, w którym Najświętsza Bogurodzica ma udział jako ta, która dobrowolnie zgodziła się zostać matką samego Boga, a także ta, która ofiarowała się w Świątyni Jerozolimskiej, aby sama mogła stać się Najczystszą Świątynią Zbawiciela.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii z arcypasterskim słowem zwrócił się do zebranych Metropolita Sawa, ukazując bardzo głęboki związek Matki Boskiej z całym aktem ekonomii Bożej oraz przyrównując dzisiejsze wydarzenie do Paschy. „Święto Wprowadzenia Najświętszej Marii Panny do Świątyni ontologicznie łączy się ze Zmartwychwstaniem Chrystusa, bowiem ona została wybrana przez Boga, by stać się matką naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa. Cały proces powinien był przejść, by to co dokonało się na Krzyżu, było dokonane. I w tym całym akcie bierze udział nasza natura. I dlatego Bóg wybiera Mariam, już maleńką dziewczynkę, która zostaje wprowadzona do Świątyni Jerozolimskiej”.

Jego Eminencja zwrócił się również z pouczeniem do alumnów seminarium, szczególnie nowo wyświęconych lektorów: „was Duch Święty wprowadził do Świętego Świętych, czyli do seminarium […] i tutaj musicie się wychowywać, tj. wychowywać przede wszystkim duchowo. Rozwijać ten dar, który otrzymaliście od Boga – zew skierowany od Boga do was, by zostać Jego apostołami, aby ten zew jak najszerzej rozwinąć”. Przypomniał również, że „jesteśmy w świecie, w którym trwa wielka walka między dobrem a złem, a seminarium uczy dobra i stąd powinno zawsze wychodzić dobro”. 

Na koniec Metropolita Sawa podziękował wszystkim prowadzącym i uczącym w seminarium oraz przekazał świąteczne życzenia całej tutejszej społeczności: „Niech Matka Boska pokrywa swoim świętym omoforionem” naszą uczelnię, uczących się, i nauczających. Jego Eminencja w podzięce za wkładany trud w prowadzenie seminarium i wychowywanie nowych pokoleń kapłanów wręczył pamiątkowy krzyż oraz medal  Jego Magnificencji Rektorowi Prawosławnego Seminarium Duchownego ks. Jerzemu Tofilukowi.

Dzień ten był również wyjątkowy z innego powodu. Swoje 60-te urodziny obchodził w nim Arcybiskup Grzegorz. Z tej okazji Metropolita złożył hierarsze serdeczne życzenia i życzył dalszej gorliwości w służbie Cerkwi.

Po wieńczącej obchody doksologii święta oraz odśpiewaniu Mnogaja leta zebrani udali się wspólnie na świąteczną agapę.

Tekst: lektor Maksymilian Pażucha

Zdjęcia: Tomasz Wasiluk

Tekst: lektor M. Pażucha