Pierwszy tydzień Wielkiego Postu w Seminarium
Pierwszy tydzień Wielkiego Postu jest szczególnym okresem w życiu alumnów Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Charakteryzuje się on codziennymi, długimi nabożeństwami w tonie „świetlistego smutku”, o którym pisze w swojej książce „Wielki Post” ks. Aleksander Schmemann.
W przededniu Wielkiego Postu, zgodnie z coroczną tradycją seminarzyści uczestniczyli w wieczornym obrzędzie przebaczenia win sprawowanym w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny.
Nabożeństwa w pierwszym tygodniu Postu w kaplicy seminaryjnej sprawowali Rektor Seminarium, ks. prof. Jerzy Tofiluk, Prorektor Seminarium, ks. dr Tomasz Stempa, ks. dr Andrzej Baczyński i ks. dr Andrzej Kuźma.
W środę i w piątek sprawowane były Liturgie Uprzednio Uświęconych Darów. Pod koniec piątkowej Liturgii, na pamiątkę cudu św. Teodora Tyrona zostało pobłogosławione koliwo.
Trudy pierwszego tygodnia Wielkiego Postu zwieńczyły rekolekcje. W piątkowy wieczór w kaplicy seminaryjnej podczas jutrzni zabrzmiał długo wyczekiwany śpiew „Bóg i Pan objawił się nam” zwiastujący nadejście soboty – dnia, w którym postny charakter nabożeństw odchodzi tymczasowo na dalszy plan. Podczas nabożeństwa studenci przystąpili do sakramentu spowiedzi. Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, tegorocznym spowiednikiem seminarzystów był ks. Andrzej Lewczak.
W sobotni poranek sprawowana była Liturgia św. Jana Złotoustego, podczas której wszyscy seminarzyści przystąpili do Świętej Eucharystii. Liturgię sprawowali ks. prot. Jerzy Tofiluk, ks. prot. Andrzej Lewczak, ks. prot. Andrzej Kuźma i ks. prot. Tomasz Stempa. Homilię wygłosił alumn III roku, lektor Dymitr Sztefanica, który przybliżył historię św. Teodora Tyrona i cudu przez niego dokonanego.
lektor Grzegorz Wasiluk