Inauguracja nowego roku akademickiego
Pierwsze w roku liturgicznym z cyklu dwunastu wielkich świąt, Święto Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy jest również dniem uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie.
Uroczystości w wigilię święta rozpoczęło nabożeństwo całonocnego czuwania. Boską Liturgię w dniu święta sprawował Rektor ks. Jerzy Tofiluk wraz wykładowcami Seminarium – ks. Adamem Misijukiem, ks. Arturem Aleksiejukiem, ks. Andrzejem Kuźmą, ks. Tomaszem Stempą, ks. Pantelejmonem Karczewskim oraz ks. protd. Łukaszem Leonkiewiczem. W kaplicy licznie zgromadzili się również wykładowcy, alumni i absolwenci, a także parafianie.
Z pasterskim słowem na zakończenie Liturgii zwrócił się do wszystkich rektor seminarium. Zwrócił uwagę na fakt, że choć należy pamiętać, iż każde narodziny człowieka są cudem, świętowane tego dnia narodziny są wyjątkowe, jako przyjście na świat tej, która przez swe absolutne posłuszeństwo woli Bożej pojednała Boga z człowiekiem. Sama zaś będąc człowiekiem i nie popełniając żadnego grzechu jest swoistym darem człowieka dla Boga. Bogurodzica jest również tą, która będąc zarówno matką Boga, jak i matką każdego z nas stanowi “most od nas z ziemi na Niebiosa” i może wyprosić bardzo wiele, modląc się o nas przed swoim Synem.
Po nabożeństwie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025. Do studentów zwrócił się ponownie rektor, ks. Jerzy Tofiluk, który podzielił się z zebranymi refleksją nad kondycją współczesnego świata, coraz częściej określającego siebie jako postchrześcijański. Brak otoczenia chrześcijańską normatywnością nie oznacza jednak końca Kościoła, a epoka postchrześcijańska nie stanowi końca historii. W odpowiedzi na problemy jakie stawia przed nami współczesność winniśmy zwracać się zawsze do Chrystusa. Prawosławie posiada szczególną rolę dla naszego społeczeństwa i kraju, jako że kieruje się w swoim nauczaniu ku idei przebóstwienia człowieka i świata, jego ukościelnienia. Należy przy tym pamiętać, że nasze chrześcijaństwo nie powinno polegać na powrocie do przeszłości (ponownego urzeczywistnienia średniowiecznej ideału christianitas), ale wyrażać się w odpowiedzi na miłość Boga poprzez danie świadectwa prawdzie – spełnianie woli Boga i wyrzekanie się miłości do świata.
Centralnym punktem inauguracji było ślubowanie studentów pierwszego roku, po którym nowi alumni odebrali indeksy i legitymacje studenckie.
Wykład inauguracyjny wygłosił, goszczący w Seminarium prof. dr hab. Antoni Mironowicz, z Uniwersytetu w Białymstoku, na temat: “Źródła autokefalii w Polsce”. Przedstawił w nim w zarysie skomplikowane dzieje relacji pomiędzy Kościołem a państwem i pojawiające się na przestrzeni wieków dążenia do uniezależnienia się Cerkwi na ziemiach polskich, począwszy od Chrztu Rusi w 988 r., a skończywszy na początku dążeń do uzyskania autokefalii przez Cerkiew w Polsce w 1918 roku.
Uroczystą inaugurację zwieńczyło tradycyjne wspólne odśpiewanie hymnu Gaudeamus igitur.
Tekst: lektor Maksymilian Pażucha
Zdjęcia: lektor Michał Popik