II miejsce Chóru Prawosławnego Seminarium Duchownego na Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej
Miesiąc maj w życiu wspólnoty Cerkwi prawosławnej w Polsce już od wielu lat kojarzony jest z festiwalem muzyki cerkiewnej w Hajnówce. W dniach 13-18 maja pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbyła się już jego 43. edycja. Tegoroczna odsłona, odbywająca się w roku obchodów 100-lecia uzyskania autokefalii przez polską Cerkiew, obfitowała w przedstawienia mało popularnych chorałów.
Pośród uczestników Festiwalu miał przyjemność zaprezentować się również chór Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, startujący w kategorii chórów akademickich. Występ miał charakter tym bardziej szczególny, że warszawskie seminarium wystawiło swój zespół po raz pierwszy od blisko 20 lat. Wcześniej chór miał okazję wystąpić przed hajnowską publicznością w latach 1993, 1996 i 2005.
Zespół złożony z alumnów oraz absolwentów seminarium kierowany przez Piotra Dądelę zaprezentował następujący repertuar. Występ otworzył kondakion Święta Wprowadzenia do Świątyni Najświętszej Bogurodzicy, po którym dyrygent chóru w wykonaniu solowym zaprezentował ozdobną recytację fragmentów 50. psalmu. Następnie zespół przedstawił greckie wykonanie Hymnu Cherubinów, troparion niedzielny tonu 7. (muzyka Piotr Dinew) oraz 15. antyfonę jutrzni Wielkiego Piątku – „Dnies wisit na drewie” (muzyka diakon Sergiej Trubaczow). Występ zwieńczyło wykonanie hymnu Tryswiatoje i Alliłuja (muzyka Mikołaj Dyleckiego).
Występ został doceniony przez jury, które przyznało chórowi II miejsce w jego kategorii.
Zdjęcia: Tomasz Grześ
Tekst: lek. M. Pażucha